Gymnastické míče mohou využívat pro cvičení také děti. V jejich případě je nutné vybrat takový gymnastický míč, který bude přizpůsobený velikosti a hmotnosti dítěte. To platí i u dospělých. Správnou míru gymnastického míče poznáte tak, že se na míč posadíte a po jeho stlačení bude výška míče odpovídat nejméně délce od paty ke koleni sedícího člověka. Cviky pro děti se na skákacím míči provádí především v sedě, v lehu na břiše nebo také na zádech. Další polohy na skákacích míčích můžou být pro děti obtížnější z hlediska stability a je při jejich vykonávání lepší asistence dospělého.
Vzorové cviky, které můžete s dětmi zkoušet na skákacím míči
První cvičení založené na lehkých akcentovaných dotecích s tendencí vzhůru můžete považovat za hudební předpřípravu - například na odraz paličky od nástroje.
Dítě se během tohoto cvičení snaží gymnastický míč rozdriblovat pomocí krátkých a ostrých úderů. Až do doby, dokud míč začne vyskakovat a odrážet se vzhůru.
Během druhého cviku si děti procvičí citlivost v pažích, obratnost a reakce těla na pohyb míče.
Míč se položí dětem na dlaň nebo na hřbet jedné ruky a snaží se ho kutálet po paži až k rameni až k prstům druhé ruky a to kolem krku.
Proč gymnastické míče?
Cvičení na gymnastických míčích se u dětí využívá především kvůli správnému držení páteře, hlavy, ramen i pánve. Zároveň se tak protahují svaly, které mají sklon se zkracovat a dochází také k posilování ochablých svalů. Při pohybech paží, nohou i trupu v sedu na nafukovacím míči, děti procítí těžiště svého těla a osu trupu. Zároveň si uvědomí jejich spojitost. Posuneme-li na gumovém míči těžiště vpřed, musí ho zároveň vyvážit nakloněním osy vzad, a obráceně. Používání gymnastických míčů naučí děti provádět pohyby správně, pokud totiž cvičí nesprávně ztratí rovnováhu a spadnou z míče nebo jim míč podklouzne. Celkové procvičení všech možných reakcí na tyto situace pomůže dětem při provozování i dalších sportovních aktivit například při jízdě na kole, na lyžích i při různých pohybových hrách.
Práce s gymnastickým míčem u dětí zlepší také správné držení těla a dodá dětem jistotu při chůzi.
Cvičení na gymnastických míčích se u dětí využívá především kvůli správnému držení páteře, hlavy, ramen i pánve. Zároveň se tak protahují svaly, které mají sklon se zkracovat a dochází také k posilování ochablých svalů. Při pohybech paží, nohou i trupu v sedu na nafukovacím míči, děti procítí těžiště svého těla a osu trupu. Zároveň si uvědomí jejich spojitost. Posuneme-li na gumovém míči těžiště vpřed, musí ho zároveň vyvážit nakloněním osy vzad, a obráceně. Používání gymnastických míčů naučí děti provádět pohyby správně, pokud totiž cvičí nesprávně ztratí rovnováhu a spadnou z míče nebo jim míč podklouzne. Celkové procvičení všech možných reakcí na tyto situace pomůže dětem při provozování i dalších sportovních aktivit například při jízdě na kole, na lyžích i při různých pohybových hrách. Práce s gymnastickým míčem u dětí zlepší také správné držení těla a dodá dětem jistotu při chůzi.